print Print Schedule  

MAIN STAGE     

6:00 pm - 7:30 pm    Plain White T's

8:30 pm - 10:00 pm    Huey Lewis & the News

RIVERFRONT STAGE     

3:30 pm - 5:00 pm    Remedy

5:30 pm - 7:00 pm    Honey Island Swamp Band

7:30 pm - 9:00 pm    Jonny P

MARKET STAGE     

4:30 pm - 6:00 pm    Jamacian Me Breakfast Club

6:30 pm - 8:00 pm    Gregg Martinez & the Delta Kings

8:30 pm - 10:00 pm    Amanda Shaw

ITALIAN VILLAGE STAGE     

5:30 pm - 7:00 pm    Uptown Phunk

7:30 pm - 9:00 pm    Louisiana Spice

GATTUSO'S RESTAURANT     In cooperation with the Gretna Heritage Fest

4:00 pm - 6:15 pm    Randy Jackson (Of Zebra)

6:30 pm - 8:00 pm    Soul Express

8:30 pm - 10:00 pm    Benny Grunch & The Bunch

10:30 pm - 12:00 pm    To Be Continued Brass Band

MAIN STAGE     

5:30 pm - 7:00 pm    Big Story

7:45 pm - 9:15 pm    Our Lady Peace

10:00 pm - 11:30 pm    KISS

RIVERFRONT STAGE     

1:00 pm - 2:30 pm    Ginger and the Bee

3:00 pm - 4:30 pm    Colin Lake

5:00 pm - 6:30 pm    Flow Tribe

7:00 pm - 8:30 pm    G.Love & Special Sauce

MARKET STAGE     

2:45 pm - 4:15 pm    CHA WA

4:45 pm - 6:15 pm    The Fortifiers

6:45 pm - 8:15 pm    Mothership: Tribute to Led Zepplin

9:00 pm - 10:30 pm    Roddie Romero & the Hub-City All-Stars

ITALIAN VILLAGE STAGE     

2:00 pm - 3:30 pm    Carlo Ditta

4:00 pm - 5:30 pm    The Russell Welch Hot Quartet

6:00 pm - 7:30 pm    Flipside

8:00 pm - 9:30 pm    Rat Pack Now! Tribute

GATTUSO'S RESTAURANT     In cooperation with the Gretna Heritage Fest

12:00 pm - 1:30 pm    Andy Hymel's School Of Public Music

2:00 pm - 3:00 pm    The Profiles

3:30 pm - 4:30 pm    Mia Kiley

5:00 pm - 6:00 pm    The Old Bar Stools

6:30 pm - 8:00 pm    Boot Hill

8:30 pm - 10:00 pm    The Sheik

10:30 pm - 12:00 pm    Junior Lacrosse & Sumtin' Sneaky

MAIN STAGE     

2:00 pm - 3:30 pm    The Vettes

4:00 pm - 5:30 pm    Pat Benatar & Neil Giraldo

6:00 pm - 7:30 pm    The B-52s

RIVERFRONT STAGE     

11:30 am - 1:00 pm    Ryan Foret & the Foret Tradition

1:30 pm - 3:00 pm    Rockin' Dopsie Jr

3:30 pm - 5:00 pm    Marc Broussard

MARKET STAGE     

11:30 am - 1:00 pm    Paris Ave

1:30 pm - 3:00 pm    Paperchase

3:30 pm - 5:00 pm    Chee Weez

ITALIAN VILLAGE STAGE     

12:30 pm - 2:00 pm    New Orleans Swinging Gypsies

2:30 pm - 4:00 pm    Al "Lil Fats" Jackson

GATTUSO'S RESTAURANT     In cooperation with the Gretna Heritage Fest

12:00 pm - 1:30 pm    Joey Winters & The Rookies

2:00 pm - 3:00 pm    Belle Chasse High School Band

3:30 pm - 5:00 pm    Bucktown Allstars

5:30 pm - 6:30 pm    Rebirth Brass Band

7:00 pm - 8:30 pm    Aaron Foret Band

Friday  

MAIN STAGE     

6:00 pm - 7:30 pm    Plain White T's

8:30 pm - 10:00 pm    Huey Lewis & the News

RIVERFRONT STAGE     

3:30 pm - 5:00 pm    Remedy

5:30 pm - 7:00 pm    Honey Island Swamp Band

7:30 pm - 9:00 pm    Jonny P

MARKET STAGE     

4:30 pm - 6:00 pm    Jamacian Me Breakfast Club

6:30 pm - 8:00 pm    Gregg Martinez & the Delta Kings

8:30 pm - 10:00 pm    Amanda Shaw

ITALIAN VILLAGE STAGE     

5:30 pm - 7:00 pm    Uptown Phunk

7:30 pm - 9:00 pm    Louisiana Spice

GATTUSO'S RESTAURANT     In cooperation with the Gretna Heritage Fest

4:00 pm - 6:15 pm    Randy Jackson (Of Zebra)

6:30 pm - 8:00 pm    Soul Express

8:30 pm - 10:00 pm    Benny Grunch & The Bunch

10:30 pm - 12:00 pm    To Be Continued Brass Band

 

 

Saturday  

MAIN STAGE     

5:30 pm - 7:00 pm    Big Story

7:45 pm - 9:15 pm    Our Lady Peace

10:00 pm - 11:30 pm    KISS

RIVERFRONT STAGE     

1:00 pm - 2:30 pm    Ginger and the Bee

3:00 pm - 4:30 pm    Colin Lake

5:00 pm - 6:30 pm    Flow Tribe

7:00 pm - 8:30 pm    G.Love & Special Sauce

MARKET STAGE     

2:45 pm - 4:15 pm    CHA WA

4:45 pm - 6:15 pm    The Fortifiers

6:45 pm - 8:15 pm    Mothership: Tribute to Led Zepplin

9:00 pm - 10:30 pm    Roddie Romero & the Hub-City All-Stars

ITALIAN VILLAGE STAGE     

2:00 pm - 3:30 pm    Carlo Ditta

4:00 pm - 5:30 pm    The Russell Welch Hot Quartet

6:00 pm - 7:30 pm    Flipside

8:00 pm - 9:30 pm    Rat Pack Now! Tribute

GATTUSO'S RESTAURANT     In cooperation with the Gretna Heritage Fest

12:00 pm - 1:30 pm    Andy Hymel's School Of Public Music

2:00 pm - 3:00 pm    The Profiles

3:30 pm - 4:30 pm    Mia Kiley

5:00 pm - 6:00 pm    The Old Bar Stools

6:30 pm - 8:00 pm    Boot Hill

8:30 pm - 10:00 pm    The Sheik

10:30 pm - 12:00 pm    Junior Lacrosse & Sumtin' Sneaky

 

 

Sunday  

MAIN STAGE     

2:00 pm - 3:30 pm    The Vettes

4:00 pm - 5:30 pm    Pat Benatar & Neil Giraldo

6:00 pm - 7:30 pm    The B-52s

RIVERFRONT STAGE     

11:30 am - 1:00 pm    Ryan Foret & the Foret Tradition

1:30 pm - 3:00 pm    Rockin' Dopsie Jr

3:30 pm - 5:00 pm    Marc Broussard

MARKET STAGE     

11:30 am - 1:00 pm    Paris Ave

1:30 pm - 3:00 pm    Paperchase

3:30 pm - 5:00 pm    Chee Weez

ITALIAN VILLAGE STAGE     

12:30 pm - 2:00 pm    New Orleans Swinging Gypsies

2:30 pm - 4:00 pm    Al "Lil Fats" Jackson

GATTUSO'S RESTAURANT     In cooperation with the Gretna Heritage Fest

12:00 pm - 1:30 pm    Joey Winters & The Rookies

2:00 pm - 3:00 pm    Belle Chasse High School Band

3:30 pm - 5:00 pm    Bucktown Allstars

5:30 pm - 6:30 pm    Rebirth Brass Band

7:00 pm - 8:30 pm    Aaron Foret Band

print Print Schedule  

* Schedule subject to change.

Our Sponsors  

View All Sponsors